Strona główna Artykuły Numery 2014/4 (zima) 10 działań, które nie zrujnują twojej firmy
2c gh

10 działań, które nie zrujnują twojej firmy

Wielu przedsiębiorców, niezależnie od doświadczenia czy wieku, marzy o tym, aby ich firmy były rozpoznawane i doceniane na rynku oraz przez klientów. „To DOBRA FIRMA” – to chyba najbardziej pożądane słowa, które zawierają w sobie wszystko, czym chcielibyśmy określić dobrego pracodawcę, producenta, usługodawcę. To także najszybszy i najprostszy sposób wyrażenia rekomendacji.

W dzisiejszych czasach jest wiele firm, które zasługują na miano dobrej firmy, a ich nazwy oraz logo kojarzą nam się z jakością, niezawodnością produktów i doskonałą obsługą. Chciałbym wymienić 10 wartości, o których należy pamiętać, jeżeli chcemy zbudować dobrą firmę. To elementy, na których nie warto oszczędzać, ponieważ nie zrujnują przedsiębiorstwa, a pomogą je wyróżnić na tle konkurencji i podnieść na następny poziom rozwoju.

D jak dobroczynność – coraz większa liczba klientów rozważających zakup zwraca uwagę na społeczne oblicze potencjalnego dostawcy. Badania pokazują, decyzje zakupowe klientów zaczynają być wręcz zależne od tego, czy firma realizuje politykę społeczną czy też nie.

O jak obecność – firma musi być obecna na rynku. Jeżeli chcemy, aby rynek dowiedział się o jej produktach czy usługach, firma musi być widoczna, nie tylko w tradycyjny sposób, np. na banerach reklamowych czy w ogłoszeniach w gazecie, ale również multimedialnie, w różnych mediach społecznych, w ogóle w internecie.

B jak budżet – kiedyś usłyszałem takie zdanie: „Jeśli nie planujesz budżetu, to, co robisz potem, nie ma znaczenia”. Dobrze zaplanowany budżet pozwala łatwiej osiągnąć cele biznesowe. Warto poświęcić temu czas i skonstruować solidne ramy finansowe firmy. To dodatkowo wprowadza dyscyplinę.

R jak rozwój – kiedyś mówiono: „Jeżeli stoisz, to się nie rozwijasz”. Dziś mówimy: „Jeśli stoisz, to się cofasz”. Tempo rozwoju jest dziś zawrotne właściwie w każdej dziedzinie życia. Firmy muszą nie tylko nadążać za rozwojem, ale również go proaktywnie inicjować, stymulować, współtworzyć. Inaczej znikają z rynku.

A jak aktualizacja – „Uff… nareszcie nasza oferta jest aktualna” – takie stwierdzenie to błąd. Aktualizacja jest procesem, nie jednorazowym aktem, podobnie jak analiza rynku, potrzeb klientów, strategii, konkurencji, kompetencji pracowników, umiejętności przywódczych, możliwości rozwoju.

F jak fair (z ang. uczciwość) – ciągle słyszymy o aferach: ktoś kogoś oszukał, przekupił. Ktoś inny kupił wadliwy produkt, komuś odmówiono gwarancji lub naprawy. Jeszcze ktoś inny wyprowadził nielegalnie kapitał z firmy, przez co zbankrutowała. Tak trudno grać uczciwie? Uczciwa firma – w taką warto inwestować.

I jak innowacyjność – na innowacyjność składają się: nowe sposoby sprzedaży, nowe aplikacje, multimedialny marketing, innowacyjna oferta produktów, cyfrowa komunikacja z rynkiem, niekonwencjonalna strategia i jej realizacja. Innowacyjność stała się kamieniem milowym w budowaniu przewagi konkurencyjnej.

R jak razem – „praca zespołowa” jest niedoceniana. Dziś, kiedy wirtualizacja kontaktów i komunikacji wdziera się do naszych firm, utrzymanie zdrowych relacji w zespołach staje się kluczowe, jeśli chcemy być efektywni.

M jak millennialsi – czy potrafisz rozmawiać z młodym pokoleniem? Millennialsi to dziś 20% wszystkich zatrudnionych osób. Do 2025 r. będą oni stanowić aż 75% pracowników! Pamiętajmy, że to przyszli pracownicy, klienci, szefowie. Jak myślą, jak pracują, jak się komunikują millennialsi? Czy stworzyłeś dla nich odpowiednie środowisko pracy?

A jak autentyczność – bardzo łatwo zabłądzić w lesie przeciętności, oferowania tego co inni i w taki sam sposób. Autentyczność może stać się wyróżnikiem każdej firmy ze względu na bycie bliską przyjaciółką spójności. Mają one swe źródło w wyznawanych wartościach.

Więcej na temat millennialsów możesz przeczytać w artykule Pawła Podwysockiego Zrozumieć pokolenie Y, Nasze Inspiracje, nr 79, jesień 2014 –