Jak co roku w grudniu, Izrael obchodzi święto Chanuki. Tradycyjny świecznik chanukowy będzie płonął w domach żydowskich przez osiem dni dla przypomnienia o dzielnych Machabeuszach, którzy stawili opór świeckim wpływom Greków i przypomnieli Izraelowi, że mają wywyższać tylko Jedynego, Świętego Boga.
Machabeusze swoją nazwę zaczerpnęli od nazwy rodu swojego przywódcy – Judy Machabeusza, pochodzącego z rodziny kapłańskiej. Ojciec Judy, Matatiasz, nie zgodził się złożyć ofiary greckim bogom. Gdy zaatakował innego Żyda, który był gotów uczcić greckich bogów w miejscu świętym, cała rodzina Matatiasza została wygnana na pustynię. Tam wychował się Juda, który później uratował lud żydowski przed zeświecczeniem, oddawaniem czci innym bogom.
Jerozolima dzisiaj
Jesień tego roku była bardzo trudnym czasem dla Izraela. Od początku października islamscy terroryści atakowali Izraelczyków niemal codziennie: nożami, kamieniami, samochodami, a nawet ładunkami wybuchowymi. Nie dziwi więc, że cały Izrael przybrał pozycję obronną. Wzmożono ochronę na pograniczu dzielnic żydowskich i arabskich, Stare Miasto w Jerozolimie zostało obstawione policją, na głównych trasach między miastami postawiono wiele dodatkowych patroli.
W miarę narastania przemocy w mediach podawano informacje o rosnącej liczbie osób, które trafiały do szpitali lub zginęły na miejscu. Liczby przestają mieć twarze, a świat przestaje rozróżniać, kto kogo zaatakował, dlaczego giną ludzie. Ataki na izraelskich ulicach zaczęły się namnażać także w wyniku tego, że młodzież muzułmańska karmiona jest kłamstwem, że Izrael chce im odebrać Kopułę Skały i meczet Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym.
Izrael w oczach mediów
Choć zachodnie media próbują być politycznie poprawne, nawet arabska dziennikarka w Izraelu nie bała się odważnie zareagować na to, co się dzieje. Zakwestionowała szeroko podawaną informację, jakoby status quo Wzgórza Świątynnego miało być naruszone przez stronę żydowską. Ta odważna arabska kobieta skonfrontowała przywódców swojego własnego narodu.
Niech zbliżająca się Chanuka przypomni nam, co to znaczy być bezkompromisowym i odważnym
Światowe media jak zwykle starają się być wyważone i poprawne, co często skutkuje usprawiedliwianiem oprawców. Ale to nasza odpowiedzialność jako Kościoła, żeby nie zgadzać się na kłamstwo, sprzeciwić się rządzy śmierci i falom nienawiści. Nasz Bóg jest Bogiem miłości, ale jest też Bogiem Sprawiedliwym i Świętym, w obecności którego nie ma miejsca na kompromisy i tolerancję zła.
Święto Świateł
Niech zbliżająca się Chanuka, zwana także Świętem Świateł, przypomni nam, co to znaczy być bezkompromisowym, odważnym, a nawet politycznie niepoprawnym, jeżeli chodzi o prawdę! Trzymając się prawdy i Bożego Słowa, możemy wnieść światło wszędzie tam, gdzie Boży, Duch Prawdy nas prowadzi!
Boża ingerencja
Święta Chanuki wskazują przede wszystkim na cud, którego dokonał sam Bóg. To sam Bóg zapewnił oliwę, by światło menory płonęło tak długo, jak wymagało tego prawo dotyczące oczyszczenia świątyni. Izrael dzisiaj tak samo potrzebuje Bożej ingerencji – Bożego cudu, w którym On sam ustanowi prawdziwy pokój w tej ziemi. Bóg czyni cuda na prośbę ludzi. Dlatego Izrael bardzo potrzebuje modlitw tych, którzy kochają Boga i lud zamieszkujący tę ziemię.