Strona główna Artykuły Numery 2014/3 (jesień) Jak wyjść z kryzysu finansowego?
jak-wyjsc-z-kryzysu-finansowego

Jak wyjść z kryzysu finansowego?

Pisarz Larry Burkett zauważył: Gdy uznajemy wszystko, czym dysponujemy, za własność Bożą, każda decyzja związana z wydawaniem pieniędzy staje się decyzją duchową. I już nie pytamy Boga, co zrobić z naszymi pieniędzmi, ale pytamy Go, co zrobić z Jego pieniędzmi. Kiedy mamy taką perspektywę, decyzje dotyczące wydawania i oszczędzania są tak samo ważne jak te podejmowane w sprawie dziesięciny czy ofiarności.

W praktyce codziennego życia

Za główne przeznaczenie finansów w rodzinie uznaje się konsumpcję, czyli kupowanie tego, co jest nam potrzebne do utrzymania w codziennym życiu. Pracujemy, a za czas i wkład pracy otrzymujemy wynagrodzenie. Te środki służą nam do tego, by zapewnić rodzinie mieszkanie oraz wszystkie rzeczy potrzebne do życia: jedzenie, ubranie, lekarstwa w przypadku choroby, środki czystości, prąd, gaz, wywóz śmieci, telefon itd. Wszystkie te wydatki związane są z utrzymaniem całej rodziny.

Konsumujemy jednak nie tylko to, co jest nam absolutnie niezbędne do życia. Przeznaczamy także pewne środki na przyjemności, odpoczynek, uprawianie sportu itp. Nasze hobby też wspieramy z określonych finansów. Nie zawsze jednak budżet, jakim dysponujemy, pozwala nam na realizację wszystkich pomysłów. Zdarza się, że brakuje nam pieniędzy. Nie zawsze wiemy też, jak mądrze nimi dysponować. Właśnie dlatego firmy udzielające szybkich kredytów tak dobrze funkcjonują.

Wierny zarządca jest odpowiedzialny za to, co posiada, bez względu na to, czy jest tego dużo czy mało

Jak mądrze dysponować środkami?

Jak zatem znaleźć równowagę i zbilansować budżet? Krokiem wyjściowym jest uświadomienie sobie prawdy, że Bóg jest jedynym właścicielem wszystkiego: Do Pana należy ziemia i to, co ją napełnia (Psalm 24:1, BT). Bóg jest stwórcą wszystkich rzeczy i nigdy nie przeniósł na ludzi prawa własności do dzieła swoich rąk. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie (List do Kol. 1:17, BT). Jesteśmy zobowiązani do tego, aby wiernie zarządzać całością naszych finansów w 100%, a nie zaledwie w 10%, które należą do Boga i w formie dziesięciny przeznaczamy je na Boże cele. Temat dziesięciny jest kluczowy. Jednak czy wiemy, jak dysponować pozostałą częścią?

W mniejszej i większej odpowiedzialności

Często poruszaną w Biblii kwestią jest wierne i mądre obchodzenie się z tym, co Bóg nam powierzył. Wierny zarządca jest odpowiedzialny za to, co posiada, bez względu na to, czy jest tego dużo czy mało. Dobry tego obraz stanowi przypowieść o talentach, zapisana w Ewangeliach (zob. Ew. Mat. 25:14–29). Właściciel, który powierzył majątek zarządcom, po pewnym czasie rozliczył się z każdym z nich. Tych, którzy wiernie wywiązali się z swojego zadania, hojnie wynagrodził. Słowo Boże podkreśla kwestię wierności i uczciwości: Kto jest wierny w najmniejszej sprawie i w wielkiej jest wierny, a kto w najmniejszej jest niesprawiedliwy i w wielkiej jest niesprawiedliwy (Ew. Łuk. 16:10). Jeśli z naszego postępowania wypływa wierność w małych rzeczach, Bóg wie, że może nam powierzyć sprawy wymagające większej odpowiedzialności.

Przemyślany budżet jest efektem pracy zespołowej. Jego opracowanie to dobre ćwiczenie w porozumiewaniu się między mężem a żoną

Charakter człowieka a pieniądze

Warto zastanowić się także nad inną zasadą: czy wiernie i sumiennie zarządzamy własnością innych? A jeśli nie byliście wierni w sprawie cudzej, któż wam poruczy rzecz własną? (Ew. Łuk. 16:12). Czy z dbałością podchodzimy np. do biurowych rzeczy należących do pracodawcy? A jeżeli ktoś nam coś pożyczy, czy dbamy o to tak, aby oddać ten przedmiot w dobrym stanie?

Bóg używa pieniędzy do kształtowania naszego charakteru. Dobrze to wyraził Richard Halverson: „Jezus Chrystus mówił o pieniądzach więcej niż o czymkolwiek innym, dlatego że pieniądze to najważniejsze narzędzie, które ukazuje prawdziwą naturę człowieka. W całej Biblii znajdujemy bliski związek pomiędzy rozwojem charakteru człowieka a jego sposobem zarządzania pieniędzmi”.

W kłopotach finansowych

Jak w prosty sposób odmienić trudną sytuację? Jeżeli przez szybkie tempo życia, wymuszone decyzje, złe wybory popadliśmy w finansowe tarapaty, warto zaufać Bogu i zwrócić się do Niego w poszukiwaniu drogi wyjścia. Wspólnie z Nim możemy wykonać konkretne kroki, które same w sobie są proste, ale wymagają pracy i konsekwentnego działania. Celem jest uzyskanie wolności od długów. Da się zauważyć pewną regułę: kiedy ludzie zaczynają redukować swoje zobowiązania i pracować nad budżetem zgodnie z Bożymi prawami, Bóg te wysiłki błogosławi.

Zalety domowego budżetu

Budżet to plan wydawania pieniędzy. U większości społeczeństwa wydatki przewyższają dochód. Przemyślany budżet jest efektem pracy zespołowej. Jego opracowanie to dobre ćwiczenie w porozumiewaniu się między mężem a żoną. Wspólne układanie budżetu może pozwolić całej rodzinie poznać wartość pieniędzy, a także potrzeby pozostałych członków rodziny. Pomaga też unikać konfliktów w rodzinie. Jednak budżet rodzinny tylko wtedy będzie użyteczny, kiedy będziemy go przestrzegać. Ponadto powinien być dostosowany do realnych możliwości finansowych. Możemy go stworzyć, wykorzystując dostępne programy komputerowe lub ręcznie. W organizowaniu budżetu trzeba ustalić pewne zasady, które ułatwią nam planowanie.

Precyzyjne i proste kroki

Żeby zacząć ustalać swój budżet, musimy najpierw określić obecną sytuację finansową: ile pieniędzy zarabiamy, a ile wydajemy. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby w ciągu całego miesiąca zbierać paragony i zapisywać każdą wydaną kwotę, by zyskać dokładniejszy obraz sytuacji. Następnie dokładnie zapiszmy nasze dochody oraz wydatki.

W budżecie domowym możemy wyróżnić dwa rodzaje zobowiązań: comiesięczne opłaty, których nie możemy uniknąć, ponieważ regularnie się powtarzają: czynsz, gaz, energia, telefon i in. Wielu ludzi nie wie dokładnie, jakie ma zobowiązania. Musimy spisać wszystkie nasze zobowiązania, nawet te najmniejsze. Podsumowując w ten sposób wszystkie zaległości, raty i inne zadłużenia, możemy określić priorytety w spłacie zobowiązań. Wykonując zestawienie przychodów i rozchodów oraz naszych zobowiązań, uzyskujemy ich czytelny obraz. Bilans może okazać się dodatni lub ujemny.

Pomysły do zastosowania

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie naszych wydatków po miesiącu obserwacji kosztów utrzymania i innych wydatków. Mamy konkretny obraz, który pozwala nam uświadomić sobie, na jakim polu wydajemy za dużo, a gdzie możemy zredukować nasze wydatki. Okrojenie wydatków tam, gdzie tylko to możliwe, ma na celu zrównoważenie budżetu i przejście do bilansu dodatniego.

Budżet domowy pozwala nam uświadomić sobie, na jakim polu wydajemy za dużo, a gdzie możemy zredukować wydatki

Środki przeznaczane na żywność to jeden z niewielu obszarów, na których można sporo zaoszczędzić. Przy czym należy pamiętać, że zdrowe odżywianie jest koniecznością. Co więc możemy zrobić, wychodząc na zakupy? Planujmy wcześniej, co będziemy gotować i jakich produktów potrzebujemy. Wtedy możemy sporządzić precyzyjną listę zakupów, co pozwala uniknąć zbędnych wydatków. Dobrym rozwiązaniem jest długopis i kartka trzymane pod ręką w kuchni. W każdej chwili możemy zapisać produkty, które są potrzebne, a się skończyły. W ten sposób będziemy mieli zawsze aktualną listę zakupów. Możemy też ograniczyć wydatki na zakup odzieży. Robiąc spis ubrań potrzebnych w ciągu roku, jesteśmy w stanie zaopatrzyć się w konieczne rzeczy na sezonowych wyprzedażach lub w sklepach z tanią odzieżą. Kupując ubrania o klasycznym, ponadczasowym kroju, z dobrych materiałów, możemy być modni i oszczędni jednocześnie.

Oszczędności możemy rozpocząć także w kwestii transportu. Jeżeli mamy dwa samochody, zastanówmy się, czy może jeden nie byłby wystarczający. Dobrym pomysłem może być korzystanie z transportu miejskiego, poruszanie się pieszo lub rowerem. W ten sposób oszczędzamy i dodatkowo dbamy o zdrowie. Prowadzenie zdrowego stylu życia, czyli odpowiednie odżywianie, regularny ruch i wystarczająco długi sen, pomaga zapobiegać chorobom i uodparnia organizm na infekcje. A to eliminuje takie następstwa jak wydatki na leki.

Mądrość umocniona dyscypliną

Kiedy już ułożymy budżet, ustalimy harmonogram spłaty zadłużeń i w sferze finansów zapanuje względny porządek, największą pokusą jest rezygnacja z dalszego układania planu wydatków. Jednak jeżeli chcemy osiągnąć powodzenie w tej kwestii, musimy być konsekwentni w realizacji naszych założeń. Na bieżąco analizujmy każdą dziedzinę wydatków, by oglądać postęp. Możemy pójść za radą króla Salomona: Dom buduje się mądrością, a umacnia się go roztropnością. I dzięki rozsądkowi napełnia się spichlerze wszelkimi cennymi i upragnionymi dobrami (Pzyp. Sal. 24:3–4). Dzięki dyscyplinie finansowej zaczniemy wychodzić z długów, a nawet oszczędzać. W zarządzaniu domowymi finansami dbajmy także o to, aby stale się cieszyć i dziękować Bogu za to, w co nas zaopatruje.