Strona główna Artykuły Numery 2013/2 (lato) Zainwestuj w rozwój osobisty!
zainwestuj-w-rozwoj-osobisty

Zainwestuj w rozwój osobisty!

„Rzeczywistość życia, którym żyjemy na zewnątrz, to rzeczywistość, która wynurza się z wnętrza, z naszych serc, umysłów i dusz. Nasze życie wewnętrzne tworzy życie zewnętrzne. By zatem odnaleźć nasze życie, musimy odnaleźć to, co tkwi pod powierzchnią naszej skóry. Musimy się temu przyjrzeć, wsłuchać w to, odkryć i pamiętać o naszym wewnętrznym życiu – o talentach, uczuciach, pragnieniach i marzeniach” – Henry Cloud, Reguły sukcesu.

Rzeczy, które w nas są najcenniejsze, nie zawsze są najbardziej widoczne. Bóg stworzył każdego z nas w sposób niepowtarzalny. Biblia mówi nam, jak wspaniale zostaliśmy stworzeni: Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje i duszę moją znasz dokładnie (Psalm 139:14). Bóg jest bardzo zainteresowany, aby pomóc nam się rozwijać i poprowadzić nas do najlepszej wersji tego, kim jesteśmy.

Rozwoju naszego wnętrza nie mierzy się miarą zasobów materialnych. Nie dotyczy on majątku czy wyników w pracy, choć te rzeczy jak najbardziej mogą mu towarzyszyć. Rozwój osobisty to odkrywanie pasji i talentów. Tego wszystkiego, co w nas jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

Odkryj w sobie skarb i módl się

Modlitwa – rozmowa z Bogiem – jest początkiem drogi do odkrywania tego, co Bóg w nas zdeponował. Bóg zna nas najlepiej. On wie, od czego zacząć i jak nas poprowadzić. Bóg wie, gdzie znajdują się źródła, których szukamy, i jak rozwiązać pojawiające się problemy. Czasem dopiero z perspektywy czasu możemy stwierdzić, że nasze wybory czy to, czego pragnęliśmy, nie było dla nas najlepsze. Nasze zaufanie i uwielbienie dla Boga są jak dwa wiosła w łodzi. Dzięki nim nie stoimy w miejscu.

Dostrzeż swoje mocne strony

„Kiedy Bóg otwiera przed tobą pewne możliwości, jest to Jego dar dla ciebie. To, co zrobisz z tymi możliwościami, jest twoim darem dla Boga” – Jentezen Franklin.

Kiedy się rozwijamy, następują w naszym życiu zmiany. Kiedy decydujemy się na życie z Bogiem, On oczyszcza nas z grzechu. Bóg chce nas odkupić, ale nie zamienić w kogoś innego. On pragnie, abyśmy rozwijali się zgodnie z tym, kim jesteśmy.

Niewłaściwą skłonnością wielu ludzi jest postrzeganie samych siebie przez pryzmat braków. W konsekwencji taką samą miarę przykładamy do innych. Łatwiej jest nam powiedzieć, czego nie umiemy, niż wymienić trzy pozytywne cechy swojej osobowości. Aby więc mieć siłę do uporania się z własnymi brakami czy słabościami, musimy najpierw skupić się na tym, co potrafimy robić dobrze. W każdym człowieku zawsze będziemy w stanie dostrzec dziedziny życia, w których jest on twórczy, kreatywny, wytrwały, ma ciekawe pomysły. To są jego silne strony! Ważne, aby w sposób samodzielny je odkryć i właściwie wykorzystać.

Znajdź mentora – przyjmij mądrość

Szukaj mądrości u ludzi, którzy osiągnęli to, do czego dążyli, a może nawet to samo, do czego ty dążysz. Nigdy nie myśl, że już wszystko umiesz i wiesz. Czytaj, słuchaj, zdobywaj informacje. Początek mądrości jest taki: Nabywaj mądrości, i za wszystko, co masz, nabywaj rozumu! (Przyp. Sal. 4:7). Jeżeli nie mamy samodyscypliny w jakiejś dziedzinie, warto poprosić kogoś o pomoc.

Myśl w kategoriach rytmu

Rozwój to proces. Zrezygnuj z pragnienia posiadania wszystkiego od razu, z odkrycia i rozwinięcia wszystkiego natychmiast. Nawet niepowodzenia są częścią rozwoju. Okazuje się, że to, co zrobisz w obliczu porażki, często decyduje o twoim sukcesie. Wielu ludzi rezygnuje z osiągania celów po pierwszej lub kilku pierwszych porażkach. Musimy przestać myśleć takimi kategoriami. Chwilowe niepowodzenia potrafią okradać nas z osiągnięcia czegokolwiek. Nie traktujmy porażki jako sygnału do odwrotu. Istnieją w życiu różne etapy: kiedy zwyciężasz, kiedy musisz wytrwać w cierpliwości, a także kiedy musisz podnieść się po porażce.

Jesteś rzecznikiem swoich pasji

„Nie mogę dać ci przepisu na sukces, ale mogę dać ci przepis na upadek, który polega na próbie zadowolenia wszystkich” – Herbert Bayard Swope.

Dojrzała postawa polega na zrozumieniu, że przeciwności istnieją i będą istniały zawsze, ale nigdy nie są powodem do rezygnacji z tego, co jest naszą pasją, do czego powołał nas Bóg. Może masz w sercu jakąś szczególną pasję: ratowania dzieci, ludzi bezdomnych czy coś innego, co szczególnie porusza twoje serce. Nie oczekuj, że wszyscy to zrozumieją. Znajdą się wokół ciebie osoby, które będą cię w tym wspierać, ale będą również takie, które nie zrozumieją. To wywołuje pewne napięcie. Niektórzy, aby go uniknąć, rezygnują z realizacji planów. Tymczasem trudności i wyzwania będą nam towarzyszyły. Nigdy nie zmienia to jednak prawdy, że Boży plan dla naszego życia jest dobry. Elizabeth Mittelstaedt, autorka książki We własnych butach, napisała: „Nie spodziewaj się, że wszyscy będą się cieszyć twoim sukcesem […]. Musisz w sposób zdecydowany trzymać się zadania, jakie Bóg ci wyznaczył, niezależnie od tego, co inni mówią i robią”.

Zapisz wizję i cele

Zawsze zapisuj wszystkie wizje, pomysły, cele. Zaprzyjaźnij się z kalendarzem. W funkcjonowaniu każdego z nas przeważa jedna z półkul mózgu. Prawa półkula odpowiedzialna jest za kreatywność, zaś lewa za uporządkowane, logiczne i analityczne myślenie. Jeśli więc jesteś typowym prawopółkulowcem, zapewne nie znosisz planowania, a zdecydowanie wolisz działania spontaniczne. Możesz jednak zainwestować w ciekawy kalendarz i odnaleźć się w twórczym aspekcie planowania. Ludzie, którzy zapisują i planują swoje działania, mają zdecydowanie większy wpływ na bieg swojego życia.

Bądź odważny

„Strach i obawy dotykają każdego. To, co robimy pomimo obaw, decyduje o zwycięstwie lub porażce w naszym życiu” – Joyce Meyer.

Powyższe słowa są kluczem do wprowadzania dobrych zmian. Ta nowa świadomość pomaga nam zrozumieć, na czym polega autentyczna odwaga. Wiemy wtedy, że mogą nam towarzyszyć różne emocje czy obawy, ale nie należy ich traktować jako sygnału do rezygnacji. Jeśli szanujemy i doceniamy to, jak Bóg nas stworzył, nie zamykamy sobie drogi do rozwoju i zrealizowania tego, co On umieścił w naszym sercu. Pamiętaj, że jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać wszystkie twoje możliwości, które zostały ci dane przez Boga.

Źródło:
Henry Cloud, Reguły sukcesu, W Drodze, 2006.