Strona główna Artykuły Autorzy Małgorzata Ewa Tuszyńska Dom w harmonii z Bożym stworzeniem
Dom w harmonii z Bożym stworzeniem

Wnętrze domu w harmonii z Bożym stworzeniem

Jak wnętrze domu wpływa na wnętrze człowieka

Udział roślin w dekorowaniu wnętrz dopełnia atmosfery poczucia bezpieczeństwa i daje wrażenie bycia w naturalnym środowisku, co korzystnie wpływa na psychikę ludzką. Rośliny są ważnym dopełnieniem wnętrza w jakim żyjemy, a Pan Bóg jest najlepszym projektantem, który stworzył kształty i barwy dla naszego zdrowego samopoczucia.

Boże Stworzenie

Wszystko, co jest autentycznie dobre na tym świecie, ma w sobie dotknięcie naszego kochanego Taty –Stwórcy i Zbawiciela. Czytając pierwszy rozdział Księgi Rodzaju wiemy z całą pewnością, że wszystko, co uczynił Pan Bóg, było dobre. Nasz Stwórca tak zaplanował poszczególne elementy geograficzne, fizyczne i biologiczne naszej planety, aby Adam i Ewa oraz wszyscy ich potomkowie korzystali z idealnych warunków do życia.

Wiemy, że decyzja Ewy i Adama przyniosła negatywne, szerokie i długotrwałe zmiany degradujące samego człowieka jak i jego środowisko. Moglibyśmy powiedzieć, że ‘na szczęście’ od chwili pierwszego nieposłuszeństwa przez wieki aż do czasów dzisiejszych ludzkość nie była w stanie dokonać całkowitego zniszczenia doskonałych darów Bożych.

Z Księgi Rodzaju wiemy, że rośliny zostały stworzone przed pojawieniem się człowieka i „czekały” na jego pojawienie się

Zakres tych darów jest ogromny, a zatem także ich wpływ na nasze życie. Z Księgi Rodzaju wiemy, że rośliny zostały stworzone przed pojawieniem się człowieka i „czekały” na jego pojawienie się. Miały mu służyć jako wartość pokarmowa, wizualna oraz biologiczna, potrzebna chociażby do oddychania (rośliny wytwarzają tlen).

Co więcej, rośliny dostarczają nam włókien, drewna, papieru, paliw, leków, barwników i innych cennych wartości. Kształtują nasze środowisko życia oddziałując na warunki klimatyczne, zmniejszając zanieczyszczenia powietrza i hałas. Nie da się zaprzeczyć, że mają także wpływ na nasze środowisko kulturowe. Chociażby ze względu na walory estetyczne, krajobrazowe i znaczenie religijne.

Drogocenna natura

Pan Bóg nadał większości roślinom barwę zieloną. Choć poszczególne rośliny różnią się odcieniem, w zależności swojego gatunku i od szerokości geograficznej. Ta zieleń ma następujący dobry wpływ:

  • przynosi ulgę w napięciu emocjonalnym, czyli daje poczucie bezpieczeństwa;
  • daje poczucie harmonii i szczęścia;
  • poprawia pracę płuc i krążenie krwi;
  • koi wzrok;
  • a nawet może pogłębić oddech.

Człowiek przebywając w na terenach zielonych (lasach, parkach, łąkach, ogrodach botanicznych itp.) wyrównuje lub podtrzymuje swoje optymalne samopoczucie i regeneruje się. Możemy wyciągnąć z tego wniosek, że obecność roślin w naszych domach jest niezbędna. Ubogacają wnętrze domu, a także miejsca pracy i różnego rodzaju obiekty użyteczności publicznej.

Od wielu lat zajmuję się florystyką w teorii i w praktyce. Zauważam jakim błogosławieństwem jest korzystanie, w miarę możliwości, z wypoczynku na łonie przyrody, zajmowanie się roślinami w domu czy na balkonie, w ogrodzie czy na działce. W tym artykule chciałabym się skupić na roślinach we wnętrzach naszych domów.

Przyroda a wnętrze domu

Badania naukowe udowodniły, że rośliny potrzebują odpowiednich warunków, aby mogły cieszyć nas swoimi walorami. Oczywistym jest, że potrzebują wody w ilościach zależnych od gatunku. Natomiast warto jeszcze podkreślić, że poszczególny gatunek roślin wymaga odpowiedniej dawki promieni słonecznych. Botanicy doszli do wniosku, że wszystkie rośliny można przypisać określonej grupie, którą warunkuje strona świata: południe, północ, wschód i zachód.

Odpowiednio dobrane rośliny do wnętrza nie tylko je zdobią, ale są zdrowe i można obserwować z satysfakcją ich rozrost oraz kwitnienie

Odpowiednio dobrane rośliny do wnętrza nie tylko je zdobią, ale są zdrowe i można obserwować z satysfakcją ich rozrost oraz kwitnienie (jeśli są gatunkiem kwitnącym). Co ciekawe, badania wykazały, że kwiaty doniczkowe „kochają” muzykę klasyczną. Osoby często słuchające tego gatunku muzyki mogą zaobserwować jak ich rośliny z czasem staną się piękniejsze i dorodniejsze.

Udział roślin w dekorowaniu wnętrz jest bardzo istotny. Dopełnia atmosferę poczucia bezpieczeństwa i daje wrażenie bycia w naturalnym środowisku, co korzystnie wpływa na psychikę ludzką. Rośliny są ważnym dopełnieniem wnętrza w jakim żyjemy. Nie mniej jednak, o wiele ważniejszym jest to, jak wygląda wnętrze naszego domu.

Wnętrze domu i paleta barw

Nie zamierzam opisywać różnych stylów dekoratorskich, bo od tego są specjalistyczne poradniki i czasopisma. Pragnę raczej przestrzec przed różnymi pomysłami dekoratorskimi, które nie wpływają dobrze na naszą psychikę. Zanim przejdę do szczegółów, zwróćmy uwagę na fachową wiedzę z dziedziny kolorystyki.

Wiemy, że to Pan Bóg jest najlepszym projektantem, który zaplanował i stworzył różne kształty oraz barwy. Na całym świecie mamy niezliczoną ilość kolorów i ich odcieni. Wiele wywodzi się w swoich odcieniach ze zjawiska jakim jest tęcza, czyli (pisząc najkrócej) rozszczepienia światła słonecznego.

Tęcza to następujące po sobie barwy (wymieniając od zewnętrznej strony łuku): czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, indygo i fioletowa. Są to tak zwane barwy chromatyczne.

Z wymienionych, najkorzystniejszymi barwami do naszych wnętrz, prezentowanymi na dużych powierzchniach, np. na ścianach, są odcienie zieleni i niebieskiego. Pozostałe kolory ze względu na swoją intensywność powinny być stosowane z umiarem i występować na zdecydowanie mniejszych powierzchniach.

Atmosfera wnętrza

Obecnie znowu popularny stał się prosty i wychłodzony styl dekoratorski o nazwie Hi-Tech, w którym dominują gładkie, lśniące powierzchnie, nierzadko w achromatycznych barwach tj.: biały, czarny i szary. Te tony są tak neutralne, że aż pozbawione oznak życia i dynamiki. Człowiek otoczony tylko takimi barwami odczuje to wewnętrznie. Decydując się na taki styl domu, rośliny są wręcz wskazane.

Znawcy przedmiotu wyodrębnili grupę kolorów, które nie wywodzą się z barw występujących w tęczy. Jest to grupa ‘Kolorów Ziemi’. Zaliczamy do nich wszelkie brązy, beże, barwy piasku, skał i kruszców.

Barwy grupy „Kolorów Ziemi” w naszych wnętrzach bardzo pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie człowieka

Okazuje się, że właśnie te barwy w naszych wnętrzach bardzo pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie człowieka. W połączeniu z żywą zielenią roślin, kolory ziemi dają nam poczucie bycia w naturalnych warunkach – podobnych tym, w których przebywali Adam i Ewa w Edenie.

W swojej pracy jako dekorator wnętrz często słyszę pytanie: a jakie kolory będą dobre w pokoju dzieci? Małe dzieci są bardzo wrażliwe na bodźce wizualne. Dlatego dla dzieci najlepszymi kolorami są pastelowe i delikatne odcienie niebieskiego, różowego, fioletowego, zielonego, pomarańczowego oraz elementy brązu. Barwa czarna w ogóle nie powinna znaleźć się w pokoju dziecka.

Najlepszy wzorzec

Przyglądając się dłużej i świadomiej naszej genialnie zaprojektowanej przez Boga planecie, mamy gotowe przykłady jak dekorować nasze wnętrza. Owszem, zawsze możemy zakosztować różnych eksperymentów z kolorami i elementami dekoratorskimi. Jednak nawet wtedy warto zastanowić się: w jakim celu nadwyrężam poczucie bezpieczeństwa i komfortu?

Nowe trendy oraz zmieniająca się moda nie gwarantują nam bezpiecznych emocjonalnie przestrzeni do funkcjonowania. Prawdą jest, że nie zawsze mamy wpływ na całokształt przestrzeni w miejscu pracy, ale możemy stworzyć swoje zacisze domowe w taki sposób, aby było ono oazą odpoczynku i miłości rodzinnej. Tam zgodnie z Bożym zamiarem odetchniemy i nabierzemy sił do kolejnych wyzwań w życiu.