Strona główna Artykuły Autorzy Joanna Nikiel Od bólu zranienia do nadziei
Od bólu zranienia do nadziei

Od bólu zranienia do nadziei

Na przełomie kwietnia i maja br. odbyła się konferencja pt. „Wyjście od bólu do nadziei”, organizowana w ramach Projektu 29:11. Nazwa tego projektu pochodzi z fragmentu Pisma Świętego, który przytaczany jest w trakcie wydarzenia: Albowiem Ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją (Ks. Jer. 29:11). Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych kobiet w przedziale wiekowym 15–25 lat. Cel wydarzenia to niesienie nadziei młodym, zranionym osobom, które doświadczyły różnych trudności w swoim życiu. Przedstawienie Bożych prawd wpływa na zmianę sposobu myślenia, a tym samym na zmiany w obszarze zachowania. Bóg ma inne plany na życie młodych osób, niż mogłyby wskazywać ich życiowe doświadczenia.

Oprzeć się na wartościach

Można sobie zadać pytanie: Dlaczego inwestycja w tę właśnie grupę młodych kobiet jest tak istotna? Przyglądając się młodemu pokoleniu, dostrzega się wiele trudności, z jakimi borykają się nastolatki oraz młodzi dorośli. Okres dorastania to czas, w którym relacje rówieśnicze przybierają na znaczeniu, a wcześniejszy wpływ autorytetów często ulega osłabieniu. Jest to wyjątkowy okres, w którym kształtuje się osobowość człowieka. Dokonuje się separacja od rodziny, często poprzez bunt, tylko po to, aby do niej powrócić – już nie jako dziecko, ale jako dorosła, samodzielna jednostka. Wiele osób w tym czasie eksperymentuje, testuje dotychczasowe granice, nawiązuje różne relacje, neguje dotychczasowe wartości. Innymi słowy, oddziela się od tego, co znane, na rzecz stworzenia swojej własnej drogi życiowej. Jest to bardzo istotny i cenny czas w życiu młodego człowieka – przysłowiowe wyjście z gniazda w celu stworzenia własnego. Trudność polega na tym, że na tej drodze przemian można spotkać wiele okazji, w których doświadcza się rozczarowań i toksycznych sposobów radzenia sobie z niepewnością wśród przemian i poszukiwania tożsamości. Warto pamiętać, że nie każda młoda osoba miała dom, w którym czuła bezpieczeństwo i akceptację. Tym samym nie została wyposażona w wartości, do jakich mogłaby się odnieść w chwili życiowych wyzwań. Dlatego tym bardziej istotne jest propagowanie dobrych wartości, na których nastolatka czy młoda kobieta mogłaby się oprzeć.

Czy relacje muszą boleć?

Ból towarzyszący zranieniom powoduje rany w sferze emocjonalnej i duchowej, zaś jego źródła mogą być różne. Począwszy od doświadczenia zranień w relacjach rodzinnych (np. rozwód rodziców, rodzic nieobecny fizycznie lub emocjonalnie, przemoc) po rany wynikające z relacji z innymi osobami (toksyczne związki, odrzucenie ze strony rówieśników itp.). To, co pokutuje w naszym społeczeństwie, a tym samym wśród młodych osób, to brak świadomości istnienia emocjonalnych ran i sposobów ich leczenia. Osoby, które niosą ze sobą ciężar przeszłości, często nie żyją pełnią. Można powiedzieć, że odczuwany ból ogranicza ich swobodę w byciu tu i teraz, w relacji z Bogiem i innymi ludźmi. Nie daje im podstaw do myślenia i działania z nadzieją na przyszłość. U młodych osób obserwuje się wiele prób zagłuszenia tego stanu emocjonalnego poprzez autodestrukcyjne zachowania (w tym samookaleczanie się, używki). Projekt 29:11 skupia się na przedstawieniu uczestniczkom Bożych zasad wyjścia z bólu w stronę nadziei. Dużą uwagę przykłada się do rzeczywistego doświadczenia Boga w każdej sferze życia (emocjonalnej, duchowej i fizycznej). Bóg uzdrawia tych, których serce jest złamane, i zawiązuje ich rany (Psalm 147:3). Kiedy zaproszono mnie do współpracy przy Projekcie 29:11, byłam pod wrażeniem wzrostu liczby uczestniczek z edycji na edycję. Od 2013 r. w wydarzeniach tych wzięło udział 355 młodych dziewczyn. Wiele z nich podjęło wiążące decyzje życiowe, takie jak przebaczenie osobie, która je zraniła, czy świadome wybranie relacji z Bogiem na resztę życia. Sama konferencja jest początkiem współpracy z dziewczynami. Projekt przewiduje spotkania liderki z uczestniczką przez okres 6 tygodni w celu omówienia i wdrożenia zasad z kart Biblii w życie codzienne.

Fundamenty stylu życia

Konferencje „Wyjście” tworzą osoby, które same doświadczyły przemian w swoim życiu dzięki łasce Boga. Tworzą je również specjaliści, w tym doradcy chrześcijańscy, psycholodzy, terapeuci i dietetycy. W związku z tym, że konferencja jest skierowana do młodych osób, nie zabrakło w niej bardziej rozrywkowych akcentów, takich jak zajęcia sportowe, konkursy kulinarne czy artystyczne. Warsztaty z zasad zdrowego żywienia oraz samodzielne przygotowanie potraw rozwijały świadomość istoty prowadzenia zdrowego stylu życia. Projekt ten jest nie tylko ciekawym sposobem spędzenia czasu. Przede wszystkim edukuje i uświadamia, czym są rany emocjonalne, pokazując, jak z nimi postępować w oparciu o Boże Słowo.