Strona główna Artykuły Autorzy Estera Wieja Krok dalej za uzdrowieniem
Krok dalej za uzdrowieniem

Krok dalej za uzdrowieniem

Mieszkam w Izraelu prawie 5 lat i mogę potwierdzić, że to państwo staje się coraz bardziej przyjazne środowisku oraz zdrowiu człowieka. Burmistrz Świętego Miasta Jerozolimy co roku bierze udział w „Maratonie Jerozolimy” i inwestuje w programy edukacyjne, które promują zdrowie całej rodziny. Słońce oraz morza wokoło Izraela pomagają w realizacji tych przedsięwzięć. Jednak dobry stan zdrowia mieszkańców to coś więcej niż przyjazny klimat.

Wiosną tego roku Kneset (parlament Izraela) zdecydował o inwestycji, jaką jest założenie paneli słonecznych na budynku parlamentu. Docelowo system ma zmniejszyć zużycie energii przez Kneset aż o 1/3. Choć to najbardziej widoczna zaleta projektu nazwanego „Zielony Kneset”, to zdecydowanie nie wszystko. Już dzisiaj 80% papieru używanego w parlamencie to papier z recyklingu, a światła i urządzenia elektryczne są wyłączane automatycznie.

Warto dodać, że według publikacji czasopisma „The Lancet Global Health” mieszkańcy Izraela są jednym z najzdrowszych narodów na świecie. Niski poziom cholesterolu, zdrowa dieta, dużo ruchu. Badania wykazały, że dobry stan zdrowia niewiele ma wspólnego z pieniądzem, gdyż najzdrowszą dietą szczycą się mieszkańcy ubogich krajów, takich jak Czad czy Mali w Afryce. Najgorzej odżywiają się nie Amerykanie (wbrew popularnej opinii), ale mieszkańcy Armenii, Węgier, Belgii i Czech.

Po tysiącach lat od spisania Dziejów Apostolskich w kościołach chrześcijańskich na nowo podjęto temat uzdrowienia i modlitwy o chorych. Jednak nadal nie towarzyszy temu edukacja na temat dbania o zdrowie. Skoro Pan Jezus polecił uczniom, żeby uzdrawiali chorych, czy nie znaczy to również, że mamy o to zdrowie w pełni się zatroszczyć?

Skoro Pan Jezus polecił uczniom, żeby uzdrawiali chorych, czy nie znaczy to również, że mamy o to zdrowie w pełni się zatroszczyć?

Izrael jeszcze nie przylgnął do swojego Boga, dlatego tym bardziej zaskakuje fakt, że zdrowy styl życia tego narodu zakorzeniony jest w biblijnej nauce. I to przynosi efekty! Ministerstwo Zdrowia Izraela podaje, że kluczem do dobrych wyników jest dieta bogata w warzywa, owoce, oliwę z oliwek oraz niski wskaźnik spożycia czerwonego mięsa. Bardzo powszechna w Izraelu jest dieta koszerna.

W języku hebrajskim „kaszer” oznacza „czysty” lub „właściwy”. Koszerność opiera się na biblijnych zasadach żywieniowych (zob. Ks. Kapł. 11 oraz Ks. Powt. Pr. 14). Podstawowe reguły koszerności to: rozróżnienie zwierząt czystych i nieczystych, sposób ich uboju, niełączenie produktów mięsnych z mlecznymi.

Dieta koszerna ma swoich zwolenników i przeciwników. Jej obrońcy powołują się na Biblię, natomiast przeciwnicy argumentują, że zasady koszerności odeszły za daleko od Bożych wskazówek. Pozostaje jednak faktem, że ta izraelska tradycja motywuje  do stosowania zdrowej diety w sposób intencjonalny i przemyślany.

W Izraelu lekarze docenili także przestrzeganie szabatu i jego dobre efekty dla zdrowia. Skromnie odżywiający się przez cały tydzień Izraelczycy pozwalają sobie na ucztę w piątkowe wieczory, rozpoczynając w ten sposób dzień święty, dzień odpoczynku. Ten rodzinny posiłek, choć obfity, jest spożywany w relaksującej i radosnej atmosferze.

Jako chrześcijanie, dziedziczący obietnice Boże przez Jezusa Chrystusa, wiemy, że Bóg leczy nasze choroby, nasyca dobrem i odnawia naszą młodość (Psalm 103). Czasami jednak tak bardzo skupiamy się na sprawach duchowych, że zapominamy o Bożym zaopatrzeniu, jakie mamy na tej planecie.

Czy umiemy zadbać o nasze ciała i stworzenie wokół nas? Przykład Izraela może być dla nas inspiracją. Bez względu na warunki polityczne czy ekonomiczne nasze życie może reprezentować wysoką jakość – nie tylko w aspekcie duchowym, ale także pod względem mądrego dbania o zdrowie.