Szybki reset - Tomasz Bogowski
Tomasz Bogowski

Szybki reset

Styl życia
Czy w dzisiejszych czasach potrafimy odpoczywać? W jaki sposób wyłączyć choć na chwilę funkcjonowanie na najwyższych obrotach?
Dzisiejszy świat wymusza na nas ogromne tempo życia. Rozwój technologii, medycyny i nauki sprawia, że człowiek codziennie styka się z taką porcją informacji, jaką np. mieszkaniec Cesarstwa Rzymskiego otrzymywał przez całe swoje życie. Żyjemy dłużej, ale też o wiele bardziej intensywnie. Oczekiwania pracodawców i otoczenia rosną, a co za tym idzie, nasze dopasowanie się do obecnego tempa życia odbywa się kosztem czegoś.

WYZWANIE

Wielu z nas nie widzi problemu. Wstajemy rano, idziemy do pracy, wracamy padnięci i… czekamy na weekend. Wtedy odreagowujemy i zawsze, czy to długi weekend czy standardowy, wolnych dni jest za mało. Brzmi znajomo? Nasze życie przypomina bieżnię: jeśli dostosujemy tempo do naszych możliwości, trening doda nam sił i wzmocni kondycję. Gdy jednak przesadzimy z tempem, nie tylko możemy się przemęczyć. W wielu przypadkach życia w takim kieracie człowiek popełnia jeden błąd, za nim następne, a konsekwencje są poważne.

Różni ludzie w różny sposób próbują sobie poradzić z nawałem pracy, stresem oraz rosnącymi oczekiwaniami. I bez względu na środowisko pracy każdy szuka wytchnienia na swój sposób. Jedni uciekają w alkohol, który daje chwilowe uczucie odprężenia i pozostawienia problemów za sobą. Inni zażywają mocniejsze środki odurzające, leki albo dopalacze. Każdy czuje, że potrzebuje się zrestartować, czyli wyłączyć na chwilę i zdystansować od codziennych zmagań. Niewielu jednak potrafi zrobić to bez pomocy. Okazuje się, że wszystkie wymienione wyżej metody są równią pochyłą, która zamiast pomóc, powoduje jeszcze gorszy stan w życiu człowieka.

RESET

Czy w dzisiejszych czasach potrafimy odpoczywać? Nawet na urlopie mamy ze sobą komputer z dostępem do służbowej poczty, telefon i zaległe, niezałatwione sprawy. Próbując wyjść z domu bez telefonu, czujemy się dziwnie, a niektórzy wpadają w panikę. Przyzwyczailiśmy się, że jesteśmy pod telefonem przez całą dobę, a to prowadzi nas do ciągłego napięcia i oczekiwania na nowe wyzwania. Wielu z nas marzy o tym, by organizm człowieka posiadał guzik z napisem „Reset” – po naciśnięciu którego zaczynalibyśmy wszystko od nowa – wypoczęci, z nowymi siłami i pasją. Oczywiście taki guzik nie istnieje. Istnieją jednak pewne sposoby zrestartowania się, które nie niosą za sobą negatywnych konsekwencji. Przyjrzyjmy się kilku z nich, byśmy mogli wybrać ten najbardziej dla nas odpowiedni. Spróbujmy w pierwszej wolnej chwili wyłączyć na pewien czas funkcjonowanie na najwyższych obrotach.

PASJA

Pasja to paliwo dla każdego człowieka. To ona pomaga nam podejmować największe wysiłki, by tylko osiągnąć zamierzony cel. Pasja to coś, co nakręca nas do działania i co pozwala przetrwać nawet największe przeciwności. Jaka jest twoja pasja? Jeśli zbyt długo zastanawiasz się nad odpowiedzią, to pomyśl, czy na pewno ją masz. Znajdź hobby. Poświęć się czemuś bezgranicznie. Niech to będzie coś, co wywoła ogromny uśmiech na twojej twarzy. Rozwijaj się w tym, udoskonalaj, poznawaj innych, bądź najlepszy. Być może kiedyś miałeś pasję i dziś z nostalgią wspominasz dawne czasy… Wróć do tego, co dawało ci tak wiele satysfakcji, co porusza twoje serce. Człowiek bez pasji usycha, traci powoli sens życia i staje się niewolnikiem własnych obowiązków.

Im intensywniej szukasz Boga, tym bardziej odpoczywasz

RODZINA I PRZYJACIELE

Każdy z nas posiada krąg ludzi, z którymi czuje się bardzo dobrze. Najczęściej są to nasi najbliżsi: rodzina oraz przyjaciele. Z braku czasu dzisiejsze relacje stają się coraz bardziej płytkie i powierzchowne. Rzadziej się spotykamy, by po prostu spędzić ze sobą czas, więcej kontaktów przenosimy do internetu lub załatwiamy szybkim telefonem. Spędź więcej czasu z ludźmi, którzy są dla ciebie ważni. Postanów, że chcesz zadbać o te relacje. Weekend z rodziną w cichej okolicy, kolacja z przyjacielem czy chociażby spacer z żoną to chwile, które sprawiają, że umysł zaczyna odpoczywać. Dzieje się coś jeszcze – chwytamy nową perspektywę i stajemy się bardziej zrelaksowani.

SPORT

Nie od dziś wiadomo, że porządne zmęczenie fizyczne powoduje w rezultacie lepszy odpoczynek – zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Uprawiaj sport! Czy będzie to bieganie maratonów czy jazda na rowerze do pracy, a może chociażby długie spacery – niech w twoim codziennym planie dnia nie zabraknie aktywności fizycznej. Zapytasz: „Czy to aż takie ważne?”. Sport połączony z pasją daje podwójne efekty. Ostatnimi czasy popularne stają się dyscypliny takie jak squash, off golf czy nordic walking. Aplikacje oraz portale gromadzące fanów podobnych dyscyplin pomagają nam utrzymać regularność treningów, a także stawiać sobie wyzwania i je podejmować. Rywalizacja sprawia, że mamy dodatkową energię do osiągnięcia założonego celu. Dlaczego więc z tego nie skorzystać? Poza tym, kiedy ruszysz swoje ciało, twój umysł także zacznie dużo lepiej pracować.

NAUKA

Tym, którzy są uczniami, pewnie wyda się dziwne, że nauka może stanowić sposób na odstresowanie się. Człowiek uczy się całe życie, a kończąc ostatni etap edukacji, mamy ten przywilej, że możemy wybrać, czego chcemy uczyć się dalej. Szkolenia, kursy, studia podyplomowe z interesującej nas dziedziny – to doskonała odskocznia od codziennych obowiązków. Szeroki wachlarz tematyki szkoleniowej, który pojawił się w ostatnich latach, daje praktycznie każdemu możliwość znalezienia odpowiedniej tematyki, często nawet na bezpłatnych kursach. Zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy jest niesamowitym doświadczeniem, nawet jeśli pozostawi nasze nowe osiągnięcia jedynie w sferze teorii. Jednak coraz częściej przekłada się ona na praktykę.

CZAS Z BOGIEM

Nie różnilibyśmy się od innych czasopism, gdyby nie fakt, że zawsze wskazujemy na to, co najważniejsze. Niezależnie od tego, w jaki sposób lubisz się odstresowywać, jak często potrzebujesz restartu, jak bardzo niewiele czasu zostaje ci z każdego dnia, jest jedno miejsce i jedna Osoba, z którą przebywanie dodaje nowej energii, pozwala prawdziwie odpocząć i motywuje do pokonywania nawet największych przeszkód. Ten czas jest najskuteczniejszym sposobem na reset, odnowienie sił i zregenerowanie umysłu. To intymna i szczera rozmowa z Bogiem, kiedy słuchamy, co Bóg ma nam do powiedzenia poprzez wersety Pisma Świętego. To wylewanie największych smutków i najradośniejszych przeżyć przez Nim – Bogiem, który jest naszym Ojcem. Nic nie zastąpi tego głębokiego poczucia więzi i przynależności do Bożej rodziny, gdy każdego dnia możemy szukać Boga jako sensu i celu naszego życia. Niech więc będzie to zachętą dla każdego z nas. Paradoksalnie, im intensywniej szukasz Boga, tym bardziej odpoczywasz. Rozpocznij i wyrób w sobie taki nawyk. To klucz do spełnionego życia.